Strona główna
Dzisiaj jest 23-4-2024

Krwotoki

Rany

Ranami nazywamy obrażenia skóry lub błon śluzowych (np. jamy ustnej). Rozległość i głębokość ran zależy od rodzaju urazu, jego siły i miejsca, na które działał. W zależności od umiejscowienia, głębokości i rodzaju rany postępowanie ratownika będzie różne. Istnieją jednak podstawowe reguły postępowania w przypadku zranienia.
Jeżeli zranieniu nie towarzyszy obfite krwawienie, to zupełnie wystarcza założenie opatrunku osłaniającego. Najlepiej użyć w tym celu jałowych środków opatrunkowych, ale gdy ich nie mamy możemy ewentualnie wykorzystać np. czysty kawałek materiału, czystą chusteczkę doi nosa itp.
Jeżeli rana obficie krwawi, konieczne staje się założenie opatrunku uciskowego.
Nie można usuwać ciała obcego znajdującego się w ranie (kawałek szkła, blachy itp. - jego obecność tamuje i zmniejsza krwawienia). Zakładając opatrunek (osłaniający lub uciskowy), unikamy przesunięcia ciała obcego, gdyż może to doprowadzić do powiększenia rany i wywołać dodatkowe krwawienie.
Rany głowy i szyi. Postępowanie ratownika sprowadza się do założenia opatrunku osłaniającego lub uciskowego w zależności od nasilenia krwawienia. Na szyję nie wolno zakładać opatrunku uciskowego. Obfite krwawienie tamujemy uciskając miejsce krwawienia najlepiej poprzez zwinięty materiał opatrunkowy.
Obrażenia głowy i szyi wiążą się często z utratą przytomności i współistnieniem niedrożności dróg oddechowych. Należy zwrócić na to uwagę szczególnie przy obrażeniach twarzy, pamiętając o schemacie postępowania z osobą nieprzytomną.
Rany klatki piersiowej. W czasie wypadku komunikacyjnego często dochodzi do poważnych obrażeń klatki piersiowej. Mogą to być obrażenia powierzchowne wymagające jedynie założenia opatrunku uciskowego. Niekiedy dochodzi do przedziurawienia klatki piersiowej. Poszkodowany odczuwa wtedy duszność. W takiej sytuacji należy na miejsce zranienia założyć opatrunek osłaniający i uspokoić poszkodowanego. Najlepszą pozycją dla chorego jest w takim wypadku pozycja leżąca.
W sytuacji skrajnej poszkodowany traci poszkodowany traci przytomność i przestaje oddychać. Wówczas należy przystąpić do wykonywania sztucznego oddychania, a gdy jest to konieczne także masażu serca (bez względu na obrażenia klatki piersiowej).
Rany brzucha. Ściana jamy brzusznej zbudowana jest tylko z mięśni. Z tego powodu dość łatwo może dojść do rozerwania i wydostania się zawartości jamy brzusznej na zewnątrz (głownie jelit). W takiej sytuacji okrywamy wydostające się trzewia jałowym lub czystym opatrunkiem. Nie wolno wpychać ich do brzucha. Nie wyciągamy tkwiących w brzuchu ciał obcych. Poszkodowanego układamy na wznak, zginając jego nogi w kolanach i lekko unosząc klatkę piersiową.
 
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery